Postoj vojenské vlády k zahraniční pomoci se stále nezměnil, nicméně slíbila zahraničním diplomatům prohlídku zasažených oblastí. barma-nargis-dum__192x128_.jpgJako dvě rozdílné země působí Barma dva týdny po ničivém cyklonu Nargis v podání státních sdělovacích prostředků a mezinárodních humanitárních organizací.

Zatímco podle vojenského režimu běží rozdělování pomoci v postižených oblastech bez problémů a vše je na dobré cestě, podle světových agentur se situace 2,5 milionu živořících lidí v deltě řeky Iravadi zhoršuje každým dalším dnem.

Důležitou komplikaci představuje počasí. Husté přívalové deště, silný vítr a záplavy ještě více ztěžují distribuci pomoci, jejíž přísun ze západu blokuje barmský vojenský režim. Tamní média uvádějí, že počet mrtvých zatím dosáhl 78 000, dalších 56 000 se pohřešuje. Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) odhaduje 130 000 a britští experti citovaní agenturou Reuters dokonce až 200 000 obětí.

Mnozí humanitární pomocníci ještě stále čekají v sousedním Thajsku, třebaže zahraniční diplomaté v pátek potvrdili, že jim vláda umožní prohlédnout si některé poškozené oblasti ve vrtulníku.

"Je to velmi frustrující. Ti, kterým byl vstup do země povolen, nesmějí prakticky opustit Rangún a nemohou se tak podílet na rozdělování pomoci v postižených oblastech, kvůli němuž přijeli," řekl britské stanici BBC koordinátor humanitárních akcí OSN John Holmes.

Podle exilového serveru Iravadi News vládne v postiženém regionu i nadále chaos, který se zvýšil poté, co úřady začaly v obavě před dalším zhoršením počasí stahovat přeživší lidi do uprchlických táborů. Jejich kapacita však zdaleka nestačí a vojáci nyní posílají tisíce lidí domů.

"Kam mají jít, když jejich domovy po řádění cyklonu už neexistují," citoval server očitého svědka.

Čtěte více

MVČK v pátek vyzval mezinárodní společenství k dalším finančním darům ve výši 32,7 milionu euro (816 milionů Kč). Zahraniční experti tvrdí, že pokud se dodávky pomoci nezvýší a nedostanou se v pořádku k cílových skupinám, počet obětí se bude dále zvyšovat.

Podle Světového programu pro výživu se pomoc zatím dostala jen k 50 000 Barmánců, nutně ji potřebuje ale dalších 750 000 lidí.

A teď referendum

V příštích dnech mají proběhnout další jednání s barmskými generály. Naposledy ve čtvrtek se evropský komisař pro rozvojovou pomoc Louis Michel pokoušel přesvědčit vládnoucí generály, aby umožnili vstup do země většímu množství zahraničních expertů. Podle agentur však žádný průlom v postoji junty, která se obává o svůj politický vliv, nenastal.

"Již jsme ukončili úvodní fázi řešení krize, teď začíná fáze obnovy," řekl premiér Thein Sein v televizním projevu. Vládní deník Nové světlo Myanmaru ve čtvrtek dodal, že "lidé se nebudou příliš spoléhat na mezinárodní pomoc a obnoví zemi na svépomocné bázi".

Státní média mezitím přinášejí zprávy o přípravách referenda o nové ústavě, které úřady v postižených oblastech plánují na 24. května. Ve zbylých částech země proběhlo už v sobotu a podle oficiálních výsledků jej podpořilo přes 92 procent voličů při účasti 99 procent. Opozice později označila hlasování za zmanipulované.

Junta také vydala výzvu zakazující obchod s humanitární pomocí. Stalo se tak poté, co světová média přinesla zprávy o krádežích pomoci místními armádními jednotkami. Podobné činy budou přísně potrestány, varuje vláda.