reklama
reklama
2. 4. 2008 | poslední aktualizace: 2. 4. 2008  11:58

Marný souboj se "spamem" už trvá patnáct let

Nevyžádaná pošta otravuje e-mailové schránky právě patnáct let. V současné době už navíc tvoří více než tři čtvrtiny všech e-mailů, které jsou na světě poslány.
reklama

at_sign_350_210.jpgPodle statistik antivirové společnosti Symantec informuje čtvrtina spamů o nových výrobcích nebo internetových službách. Navíc jde v podstatě o aktivity několika lidí.

Odborníci na internetovou bezpečnost tvrdí, že 85 procent všech spamů pochází ze šesti botnetů, tedy programů, které fungují automaticky a samy využívají jiné počítače k rozesílání pošty.

"Za většinu spamu jsou celosvětově zodpovědny přibližně dvě stovky spamerů," říká Richard Cox ze společnosti Spamhaus. Navíc nelze přesně určit, z jaké země pochází nejvíce spamerů.

"Zprávy mohou pocházet třeba z Bulharska, ale jestliže jsou kontrolovány v Rusku a platí je americký klient, tak kdo je pak viník," dodává Cox. Přesto však podle agentury MessageLabs platí, že více než třetina spamů pochází ze Spojených států.

Spam je ztráta času

Nevyžádaná pošta trápí firmy především kvůli tomu, že zdržuje zaměstnance a snižuje jejich produktivitu. Podle propočtů firmy Netwing Solutions tak například společnost o dvaceti zaměstnancích přijde kvůli spamu přibližně o 330 tisíc korun ročně.

S daty, které zaplňují e-mailové schránky, bojují i vlády. V Česku má například nevyžádanou poštu řešit antimonopolní úřad, který za ni loni udělil pokuty v celkové výši 437 tisíc korun.

Během historie tuzemského internetu se o spamu dá hovořit například v případě zpráv od internetového serveru Tvujdum.cz. Bouřlivé reakce vyvolal i hromadný mail na podporu hlasování pro vstup České republiky do Evropské unie s podpisem Vladimíra Špidly, který svým uživatelům rozeslal tuzemský portál Seznam.cz.

"Lančmít" ve schránce

spam.jpgNevyžádaná pošta své označení získala podle značky amerických konzerv lančmítu, která se vyrábí už od třicátých let a po druhé válce byla hojně rozšířená a stále méně oblíbená ve Velké Británii. I proto se objevuje v seriálu Monty Pythonův létající cirkus, kde všechny položky jídelního lístku v restauraci obsahují "spam". Spory objednávajících si zákazníků s číšnicí o objednávky přerušuje skupina Vikingů zpívajících "Spam, spam, spam..."

Počátkem 90. let se tyto zprávy objevovaly hlavně v internetových diskusích. Za jeden z prvních masových komerčních spamů se považuje loterie o americké "zelené karty". Právnická firma Cantor and Siegel v roce 1994 zprávou zahltila 6 tisíc diskusních skupin.

Autoři: Jan Beránek
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Lék na spam? (Tom)
To, že se Spam vyskytuje v takové míře je dáno tím, že neexistuje...
Re: Marný souboj se "spamem" už trvá patnáct let (Splinter)
Kdyby všichni na spam odpověděli, byl by internet zahlcen balastem...
Lék na spam? (Tom)
Nejde o zpáteční adresu! Když mi ve spamu přijde reklama na Viagru,...
Tak a o čem to bylo ? (Tomáš Smutný)
Takovýhle bla, bla o ničem je vlastně také spam, vata, zdržovačka....
Re: Marný souboj se "spamem" už trvá patnáct let (Sirkáček)
Tak to NEČTI!!!
Zobrazit diskusi

Nový občanský zákoník

Postavení společníků veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Volby, ilustrační foto
Matěj Smlsal
Volby 2014
Do komunálních voleb jde letos 230 tisíc lidí. Nejvíce z nich se jmenuje...
VIDEO
Gazprom prý není schopen uspokojit rostoucí poptávku z EU
ČTK
Podle ředitele společnosti Gazprom nedokáže ruský producent zemního plynu...
reklama
reklama
reklama