reklama
reklama
11. 3. 2003 | poslední aktualizace: 11. 3. 2003  09:59

Severní pól může do konce století roztát

To by mělo vážné následky. Ohrozilo by to například 22.000 ledních medvědů, kteří v létě loví tuleně z velkých ker plovoucího ledu.
reklama

OSLO 11. března (ČTK) - Většina zamrzlé vody kolem severního pólu by mohla na konci tohoto století následkem globálního oteplování zcela roztát. Nejnovější měření ledové masy obepínající severní točnu totiž prokázala, že ledovec v posledních 20 letech ztrácel čtyři procenta svého objemu během každé dekády. Napsal to v pondělí britský deník The Independent.
Právě v posledních dvaceti letech se tání znatelně zrychlilo, a pokud bude v takovém rozsahu pokračovat, ubude 80 procent arktického ledu do roku 2090. Měření pomocí satelitu navíc prokazatelně odhalila, že pevná plocha oceánu se za posledních 25 let smrskla o osm procent.
Pokud bude trend oteplování pokračovat, severní ledovec by mohl podle Oly Johannessenové z výzkumného centra pro životní prostředí v norském Bergenu během následujících 100 letních období téměř úplně zmizet.
To by mělo vážné následky. Ohrozilo by to například 22.000 ledních medvědů, kteří v létě loví tuleně z velkých ker plovoucího ledu. Podle ochránců přírody jsou medvědi nuceni překonávat stále větší vzdálenosti mezi jednotlivými krami, což má za následek úbytek potřebného tělního tuku. Ohroženi však budou také tuleni, kteří na krách rodí mláďata.
"Domníváme se, že ani globální oteplování, ani ztenčování ledové masy nelze vysvětlit pouze přirozenými procesy," tvrdí Johannessenová.
Badatelé využili k měření tloušťky ledové masy vibrací zvaných elastické gravitační vlny. Již předchozí pokusy o změření tloušťky polárního ledovce z vojenských ponorek naznačily, že za poslední půlstoletí ubylo 40 procent objemu polárního ledu. Tato měření s pomocí snímačů zvukových vln však podle Johannessenové nebyla pro zjišťování proměnlivé tloušťky arktického ledovce vhodná, neboť byla omezena dosahem ponorek.
Podle nedávných zjištění Norského polárního ústavu však rozsah arktického ledovce zřejmě kolísal vždy, prokazatelně se tak děje nejméně 500 let. Ústup věčného ledu k severní točně probíhá už více než 150 let. Podle archivních map například v roce 1866 běžela hranice věčného ledu od poloostrova Kola ve Skandinávii hluboko pod Špicberky přímo k severní hraně Islandu, zatímco v současnosti probíhá značně severněji: odhaluje celou západní část Nové Země, západní část Špicberků a končí u Grónska daleko nad Islandem.

Autoři:
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
doby ledové (P.P.)
Od ústupu wurmského zalednění je cca 10 000 let. Nejdelší interglaciál...
Re: doby ledové (Mirek)
Název Grónsko vzniklo ze Zelené země. Zatím je tam stále led....
Zobrazit diskusi

Nový občanský zákoník

Postavení společníků veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Volby, ilustrační foto
Matěj Smlsal
Volby 2014
Do komunálních voleb jde letos 230 tisíc lidí. Nejvíce z nich se jmenuje...
VIDEO
Gazprom prý není schopen uspokojit rostoucí poptávku z EU
ČTK
Podle ředitele společnosti Gazprom nedokáže ruský producent zemního plynu...
reklama
reklama
reklama