dansko-karikatura192.jpgDiplomatické aktivity Dánska v Afghánistánu a Alžírsku byly tento týden přeloženy na utajená místa. Země uzavřela své ambasády v Kábulu a Alžíru, potvrdil mluvčí dánského ministerstva zahraničí Erik Laursen. Jako důvod uvedl "vývoj bezpečnostní situace v posledních týdnech".

Své byty kvůli teroristickým hrozbám opustili také mnozí diplomaté a zaměstnanci ambasád, kteří se rovněž přesunuli na bezpečnější místo. Ambasáda v Alžíru byla podle ministerstva uzavřena už před několika dny, úřad v Kábulu ve středu.

Budovy velvyslanectví jsou podle ministerstva snadno přístupné pro sebevražedné atentátníky, kteří by sem mohli najet s autem naloženým výbušninami a odpálit se. Dánsko údajně obdrželo několik konkrétních hrozeb.

Čtěte více

Za vším hledej karikatury

Dánsko se ocitlo mezi hlavními terči muslimských protestů poté, co list Jyllands-Posten zveřejnil v roce 2005 kontroverzní karikatury proroka Mohammeda včetně známého obrázku, na němž je prorok zobrazen s turbanem ve tvaru bomby. V rámci předloňských protestů byly napadeny a v některých případech i zapáleny dánské ambasády v Bejrútu, Damašku či Teheránu.

K novým protestům došlo poté, co trojice čelných dánských deníků karikaturu zveřejnilo znovu jako výraz solidarity s jejím autorem Kurtem Westergaardem, jemuž je vyhrožováno likvidací a kvůli tomu žije už tři roky pod policejní ochranou.

"Jsem kreslíř a nikoli zločinec," řekl třiasedmdesátiletý Westergaard německému listu Tagesspiegel.

Podobně jako po prvním publikování karikatur Mohameda i toto zveřejnění rozvířilo vášně mezi muslimskými radikály. "Krizi kvůli karikaturám zažíváme prakticky každý den, jen je třeba se pozorně dívat," řekl šéf kulturní rubriky Jyllands-Posten a duchovní otec projektu Flemming Rose, podle něhož jde v tomto případě o svobodu slova. "Za kresbami si i nadále stojíme," dodal Westergaard.

Jen den před uzavřením afghánské ambasády bylo jedenáct dánských šéfredaktorů společně s Westergaardem obžalováno v Jordánsku za "znevažování a ponižování proroka".