Premiér Petr Nečas překvapivě rychle v úterý odvolal ministra zemědělství a svého spolustraníka z ODS Ivana Fuksu. A na jeho místo dosadil jiného středočeského občanského demokrata - Petra Bendla.

Ten mu podle Fuksy ještě před dvěma měsíci vyslovil podporu. "Mrzí mě, že Petr Bendl nenašel odvahu a dost slušnosti mi zavolat, že opět změnil názor, že mě jako ministra nadále nepodporuje a že si moje místo bere sám," řekl exministr v on-line rozhovoru se čtenáři IHNED.cz

Nečas Fuksovo odvolání zdůvodnil tím, že s jeho prací nebyl spokojen. Fuksa se ale brání. "Nikdo mi nic nevytýkal, nejsem si vědom žádného profesního pochybení," říká bývalý starosta Příbrami.

V on-line rozhovoru pro IHNED.cz uvedl: "Mé odvolání už od dubna požadovaly Věci veřejné a ve vnitrostranické diskusi v ODS jsem zastával ojediněle rozdílné názory, než má pan premiér. To byla pravděpodobně ta příčina, jak mi ostatně premiér sdělil, že naše politické cesty se rozešly, proto už nejsem ve vládě."

Vaz mu "zlomil" Tluchoř

Nečas za svůj krok sklidil kritiku i z řad vlastních příznivců. Spekuluje se totiž o tom, že ve skutečnosti za Fuksovým odvoláním nestojí Fuksovy chyby v čele zemědělského resortu, nýbrž Nečasova snaha otupit manévry svých odpůrců, vedených bývalým šéfem poslanců ODS Petrem Tluchořem. 

Fuksa totiž patří do této "Tluchořovské frakce", která se snaží před kongresem ODS (koná se v sobotu 22. října) oslabit Nečasův vliv uvnitř strany.

Tento názor nepřímo sdílí i exministr Fuksa, který v on-line rozhovoru se čtenáři IHNED.cz tvrdí, že byl vůči premiérovi vždy loajální. "Za celou dobu jsem na vládě ani jednou nehlasoval proti premiérovi, ani proti němu či rozhodnutí vlády nevystupoval v médiích. To, že jsem měl rozdílné názory na vnitrostranické problémy a prezentoval je, to je, proboha, snad normální v demokratické společnosti a v demokratické straně," konstatoval Fuksa, kterého mrzí, že za 15 měsíců jeho působení ve vládě mu premiér ani jednou nevytknul, že to či ono dělá špatně a měl by to změnit.

"Požadoval ode mě pouze to, abych se veřejně distancoval od Petra Tluchoře, což jsem neučinil. I na to mám v demokratické straně a společnosti právo. Stejně tak jako premiér má právo mě nebo jakéhokoliv ministra odvolat, třeba i bez udání důvodu," poodkryl zákulisí největší pravicové strany.

O své budoucnosti má jasno. Na ministerstvu zemědělství zůstat nechce, i kdyby mu to nový šéf resortu nabídl. "Budu poslancem," shrnul.


Co si o svém odvolání myslí? Kam se budou ubírat jeho další kroky? Jakou pozici bude mít jeho nástupce Petr Bendl? Exministr zemědělství Ivan Fuksa odpovídal na otázky čtenářů IHNED.cz.

Online rozhovor

vložit otázku
6.10.2011 12:20 Martin
Dobrý den, můžete mi vysvětlit podle jakého klíče se ve straně jako je ODS nominuje na ústřední politické funkce? Já tak nějak nechápu, co může dát resortu zemědělství někdo, kdo má VŠ dopravy a spojů, nebo VŠ strojního zaměření? Podle mého názoru by strana, kde rozhodují lidé se zdravým rozumem, měla na ministerské křeslo dosazovat v tom daném oboru nejschopnějšího člověka. Já sice znám tu frázi o tom, že politik nemusí být odborník, ale pak se nedivme, že sledujeme kabaret, ve kterém vystupují mocí opilí omezenci a tomu odpovídá i celkový výsledek. Protože za fukci politik nebo tady konkrétně ministr se schová prakticky cokoliv a kdokoliv. Když si třeba vzpomenu na Johna absolventa FAMU, že měl odvahu řídit státní správu a policii, tak si říkám, jestli vůbec vy politici máte nějakou zpětnou vazbu či zábrany ve svém konání? Takový člověk je tam prakticky jen na podpis a pro účely strany. Občanovi nemůže dát vůbec nic. Hezký den.
6.10.2011 13:25 Ivan Fuksa
Dobrý den, toto je v rozhodovací pravomoci premiéra, on má plné právo sestavit si svůj tým. Potom záleží na pracovitosti a schopnosti konkrétního ministra, jestli a jak rychle a dobře si dokáže nastudovat příslušnou problematiku. Poslední dobou je dáván prostor i bývalým starostům, kteří ve své pozici museli prokázat manažerské schonosti, zvládat širokou škálu odborností a zpetnou vazbu o úspěšnosti či neúspěšnosti jejich konání dostávají okamžitě na ulici svých měst. Tím získávají potřebnou sebereflexi. Mimochodem, obecně je přeci poměrně běžné, že člověk za svůj život vystřídá několik pracovních oborů a rozhodně není pravidlem, že by se celou svou profesní kariéru věnoval výhradně tomu, co vystudoval.
6.10.2011 12:20 pawel
Dobrý den! Můžete mi vysvětlit vážený pane , jak může Váš nástupce v úřadě ministra zemědělství dělat člověk, původním povoláním profesionální hasič? Vsadím se , že tento člověk nerozpozná žito od ječmene.
6.10.2011 13:27 Ivan Fuksa
Dobrý den, jelikož pan Bendl se rozhodl nabídku přijmout a stát se ministrem zemědělství, tato otázka patří už spíše jemu.
6.10.2011 12:27 Student
Dobry den pane Inzenyre, chtel bych se Vas zeptat jaky postoj jste zaujimal ke medializovane kauze kaceni smrku v oblasti Ptaciho potoka v NP Sumava? Prekvapilo mne jak malo, pokud vubec, se Vase ministerstvo angazovalo do takovehoto hospodarskeho zasahu, proti kteremu se stavela takova spousta obcanu CR. Myslite, ze agenda kolem NP patri pouze pod ministerstvo zivotniho prostredi ?
6.10.2011 13:29 Ivan Fuksa
Dobrý den, tato agenda skutečně spadá do kompetence ministra životního prostředí. V pozici konzultantů se k ní jadřovali i odborníci z Lesů ČR, ale plnou pravomoc a odpovědnost má ředitelství NP, které spadá pod MŽP.
6.10.2011 12:28 Jiří Svoboda
Pěkný den přeji, zajímalo by mne, jak probíhají výběry poradců ve vyšších patrech státní správy. Na čem je založena metodika výběru vhodných kandidátů, jaké jsou požadavky na jejich vzdělání a praxi, zda se přihlíží na politickou příslušnost atd. Také by mne zajímalo zda existuje něco jako osobní (kariérní) záruka navrhovatele za zvoleného poradce vůči občanům. Děkuji za odpovědi.
6.10.2011 14:25 Ivan Fuksa
Dobrý den, každý soudný ministr by si měl vybrat poradce z řad odborníků. Já jsem měl čtyři, dva z Asociace soukromého zemědělství a dva z Agrární komory. Vybral jsem si je sám. Jsou to respektovaní odborníci z branže a s jejich prací jsem byl spokojen. Záruka musí být jen a jen vůči ministrovi, občana by měly zajímat výsledky práce ministra.
6.10.2011 12:30 Radek
Dobrý den, řekněte upřímně - jak se cítíte jako oběť politikaření, díky kterému jste se i Vy dostal na místo ministra? A nesnažte se prosím soudné čtenáře urážet tím, že budete vysvětlovat, jak Vás do křesla katapultovaly Vaše schopnosti, pracovitost a morální bezúhonnost... Děkuji za odpověď
6.10.2011 14:32 Ivan Fuksa
Dobrý den, jak mluvíte o "katapultování do vlády": před rokem mi předseda ODS Petr Nečas učinil nabídku, mj. i na základě jeho osobní zkušenosti z mého čtyřletého působení v předešlých vládách, kdy jsem byl v pozici 1. náměstka ministra financí. Je zcela přirozené, že je hodně schopných odborníků, ale jen málo lidí může dostat příležitost a nabídku účastnit se ve vládě. Je logické, že v drtivé většině případů se ministry stanou zástupci politických stran, protože náš politický systém je postaven na volné soutěži politických stran.
6.10.2011 12:33 Radek
Dobrý den, která lobby má na svědomí Vaše odvolání? Lesnická, ta ze středočeské ODS, ekologická, nebo jste šlápl na kuří oko p. Nečasovi tím, že jste měl dobré vztahy s p. Kalouskem?
6.10.2011 13:32 Ivan Fuksa
Dobrý den, mé odvolání už od dubna požadovaly Věci veřejné a ve vnitrostranické diskuzi v ODS jsem zastával ojediněle rozdílné názory, než má pan premiér. To byla pravděpodobně ta příčina, jak mi ostatně premiér sdělil, že naše politické cesty se rozešly, proto už nejsem ve vládě. Premiér má na toto rozhodnutí plné právo.
6.10.2011 12:35 Martin Klouček
Nepřipadá Vám náš dnešní politický systém velmi podobný tomu bolševickému? Strana Vás posadila do křesla, strana Vás sestřelila... Nikde ani slovo o odbornosti, práci, zodpovědnosti, výsledcích...
6.10.2011 13:35 Ivan Fuksa
Dobrý den, myslím si, že za více než rok ve funkci jsem obstál, z konkrétních výsledků práce mám dobrý pocit. Důkazem toho jsou i stanoviska zemědělců a potravinářů. Mrzí mě, že od rozdělané práce jsem byl odvolán z politických důvodů, ale realitou je, že rozhodnutí je plně v kompetenci premiéra.
6.10.2011 12:47 JZ
Dobrý den pane Fukso, vzpomenete si, zda dnes dosahuje podle Vás praxe politického výběru kádrů úrovně doby vedoucí úlohy Komunistické strany Československa, kdy nomenklaturní kádři povinně absolvovali dlouhodobé stáže v oborech, odvětvích a v podnicích, kde měli řádit? Děkuji Vám za odpověď. JZ
6.10.2011 12:56 jindřich ch.
Dobrý den, kdy jste se dozvěděl, že Vás na místě nahradí Petr Bendl? Řekl Vám to on sám? Jaké spolu máte vztahy? Myslíte, že na ministerstvu zůstanete, třeba jako jeho poradce? Děkuji za odpověď Jindřich
6.10.2011 13:37 Ivan Fuksa
Dobrý den, na ministerstvu určitě nezůstanu. O jmenování Petra Bendla jsem se dozvěděl z médií. V minulosti jsme s Petrem Bendlem velmi úzce spolupracovali, on byl hejtmanem, já starostou.
6.10.2011 13:02 Diskus
Přeji Vám pěkný den.Uvědomujete si, že vaše odvolání je výsledkem politikaření, které jste i Vy jakožto člen ODS uváděl v život?Také bych se Vás chtěl zeptat, jak mám chápat vyjádření pana Tluchoře, že ODS není stranou, kde lze svobodně vyjadřovat své názory a myšlenky.Prosím o odpověď a né o nicneříkající a naučené fráze, které Vy politici ovládáte bravůrně.
6.10.2011 13:06 Karl MvW
Dobrý den,sice končíte a dotaz k Vašemu odvolání nemám (nesouhlasím s ním),ale rád bych se zeptal na jednu věc - nemám dobrý pocit ze současného vedení Národního hřebčína Kladruby n/L ,ať už přímo v Kladrubech,ale především ve Slatiňanech.Jak vidíte budoucnost managementu NHK a vůbec budoucnost hřebčína Vy ?
6.10.2011 13:40 Ivan Fuksa
Dobrý den, budoucnost hřebčína vidím velmi optimisticky, připravili jsme na příští rok několik rekonstrukcí i z evropských peněz v objemu až 300 milionů korun. O managementu hřebčína si ovšem už musí rozhodnout nový ministr. Stávající management dobře připravil půdu pro zmiňovanou rekonstrukci.
6.10.2011 13:27 Jaroslav
Přeji pěkný den.Chtěl bych se Vás zeptat, zda si pamatujete na hojně, v listopadu 89, skandované heslo "Odborníky do vlády"?A jestli za takového odborníka považujete třeba pana Johna,a pokud ano,tak jestli by jste byl schopen uvést jeho předchozí zkušenosti, nebo praxi v resortu MV, seděl jste s ním přece donedávna ve vládě.Děkuji za odpověď.
6.10.2011 13:42 Ivan Fuksa
Dobrý den, pan John není na problematiku MV odborníkem, bohužel ani nebude.
6.10.2011 13:30 Jejda
Nepřipadá Vám, že ten buran z Rožnova to přehání? Je to nejhorší premiér co jsme kdy měli.
6.10.2011 14:20 Ivan Fuksa
I přes všechny nemilé události posledních dnů si přeji, aby tato vláda byla úspěšná, aby i premiér Nečas byl úspěšným premiérem a aby se podařilo nutné reformy dotáhnout do konce.
6.10.2011 13:33 Václav
Dobrý den, už dosti dlouho se spekuluje o tom, že pan premiér je ovládán, jako loutka tzv kmotry ODS. Nemyslíte si, že Vaše odvolání nějak souvisí s podnikáním některých kmotrů, například se zemědělskými dotacemi? Třeba pan Bendl půjde těmto pánům více na ruku, než byste šel Vy. děkuji za odpověď a mnoho štěstí
6.10.2011 13:44 Ivan Fuksa
Dobrý den, myslím si, že s dotacemi ani nejde provádět nějaké spekulace, mechanismus je striktně dán a kontrolován EU prostřednictvím Státního zemědělského intervenčního fondu. Za mým odvoláním velmi pravděpodobně stojí VV.
6.10.2011 13:38 Kryštof
Co považujete za svůj největší úspěch a co se Vám ve vaši funkci nepodařilo prosadit.
6.10.2011 13:51 Ivan Fuksa
Za největší úspěch považuji to, že stát začal v Lesích ČR vydělávat, že se daří v Bruselu úspěně vyjednávat podmínky pro Společnou zemědělskou politiku po roce 2013 a že jsme zpřísnili kroky pro ochranu zemědělské půdy a české krajiny proti erozím. Za celou dobu mého ministrování všichni zemědělci a potravináři seděli u jednacích stolů, nikdo nestávkoval.
6.10.2011 13:43 Jan Finster
Vaši práci pochválil ministr financí Kalousek. Muž, který neudrží nervy na uzdě. Znáte se ještě z doby, kdy jste byl místostarostou Příbrami a ve městě vládl jeho zeť Josef Vacek? S kým jste si ve vládě nejvíce rozuměl?
6.10.2011 13:48 Ivan Fuksa
Dobrý den, pana ministra Kalouska jsem v době mého starostování neznal a v současné vládě jsem si nejvíce rozuměl s ministrem Kocourkem, Drábkem, ministrem Chalupou, ale i ministrem Jankovským. K nim jsem také měl i problematikou nejblíže. Ale korektně a bez jakýchkoli problémů jsem komunikoval se všemi ministry.
6.10.2011 13:50 Charles
Dobrý den, co se vám nejvíc povedlo na ministerstvu a kde naopak vidíte rezervy? Ať se daří.
6.10.2011 13:50 Jirka
Dobrý den! Chtěl bych Vám poděkovat, za obrovský kus práce, který jste udělal na ministerstvu, alespoň, co se týče zemědělství jako takového. Dotaz bych směřoval na formování společné zemědělské politiky, zda Váš odchod nebude mít přímý vliv na pozici České republiky a bloku, který vytvořila? Ve druhém dotazu bych se chtěl zeptat, na důvody, které vedly VV k požadavku Vašeho odvolání. Na přímý dotaz mi VV neodpověděly, tak mi to snad objasníte Vy. A konečně poslední dotaz, jaké to bylo být po letech opět ministr, který sjednotil Agrární komoru, soukromé zemědělce i prvovýrobce? Dalo to zabrat, nebo se stačilo pouze zajímat o jejich problémy a řešit je? Myslíte, že Petr Bendl může být taky takový? Děkuji
6.10.2011 14:03 Ivan Fuksa
Dobrý den, děkuji za uznání. K první otázce: teoreticky to ohrozit pozici a vyjednávací sílu může. Při mém nástupu Evropská komise chtěla zastropovat dotace pro velké české podniky, hrozilo, že přijdeme až o 45 procent celkových dotací. S týmem šikovných úředníků z Mze i z Bruselu se nám podařilo vytvořit koalici silných zemí, která proti tomu bojovala, jíž jsem byl lídrem. Zastropování tak podle současného návrhu sníží objem dotací pouze o 0,25 procent. Tento návrh se ovšem musí definitivně schválit na radě ministrů a v EP a teoreticky tedy může dojít ke zhoršení pozice ČR. Nový ministr bude muset absolvovat mnoho bilaterálních jednání s většinou ministrů členských zemí a musí se velmi brzy v dané problematice zorientovat, aby naši pozici udržel. Ke druhému dotazu: VV, konkrétně pan Bárta odmítal mnou navrženou změnu hospodaření LČR, která v loňském roce státu vynesla 3 miliardy, v letošním až 6 miliard korun. Oproti půl až jedné miliardě v minulých letech. Ty peníze, které stát takto získal, někomu chybí. A pan Bárta požadoval zachování původního systému hospodaření. V tom vidím hlavní pointu. A nakonec: Dalo to hodně práce, šestnáct hodin denně, skoro žádné volné víkendy a permanentně v intenzivním kontaktu se zemědělci a farmáři. Rozhodně to nebylo zadarmo, ale stálo to za to. Zda můj nástupce může být taky takový, to už se budete muset zeptat jeho nebo zhodnotit sám.
6.10.2011 13:51 Filip Hubač
Dobrý den, Už víte, co budete dělat po odchodu z ministerstva? Zůstanete ve službách státu?
6.10.2011 14:05 Ivan Fuksa
Dobrý den, zůstávám poslancem.
6.10.2011 13:52 Jiří Svoboda
Pane Fukso, jak by jste ohodnotil svoje působení na postu ministra (jako ve škole 1-5)? Proč neodpovídáte na všechny dotazy?
6.10.2011 14:05 Ivan Fuksa
V některých oblastech, jako jsou Lesy ČR nebo evropská agenda, bych si naspal jedničku. Ve většině případů dvojku. Trojku bych si dal ve věci transformace zemědělského sektoru, jelikož ji nechávám rozpracovanou.
6.10.2011 13:57 Brabec
Nečase nemusím, ale když čtu Vaše různá prohlášení: opravdu nejste loajální svému předsedovy vlády. Myslím, že na jeho místě bych Vás vyrazil již dříve. Styďte se, Vaše vystoupení jsou uraženecká, neprofesionální a svědčí, že důvody k Vašemu odvolání byly!!!!
6.10.2011 14:13 Ivan Fuksa
Loajální vůči premiérovi a vládě jsem jednoznačně byl. Za celou dobu jsem na vládě ani jednou nehlasoval proti premiérovi, ani proti němu či rozhodnutí vlády nevystupoval v médiích. To, že jsem měl rozdílné názory na vnitrostranické problémy a prezentoval je, to je, proboha, snad normální v demokratické společnosti a v demokratické straně. Mrzí mě, že za 15 měsíců mého působení ve vládě mi premiér ani jednou nevytknul, že to či ono dělám špatně a měl bych to změnit. Je škoda, že to říká až teď. Požadoval ode mě pouze to, abych se veřejně distancoval od Petra Tluchoře, což jsem neučinil. I na to mám v demokratické straně a společnosti právo. Stejně tak, jako premiér má právo mě nebo jakéhokoliv ministra odvolat, třeba i bez udání důvodu.
6.10.2011 14:13 příšerky sro
Jak váš vyhazov komentovala příbramská buňka? Myslíte si, že se to odrazí na volbě předsedy středočeského regionu? Kdybyste se měl rozhodnout mezi Tluchořem a Bendlem, komu byste dal hlas? A zazlíváte Petru Bendlovi, že místo po Vás vzal? :-)
6.10.2011 14:18 Ivan Fuksa
Příbramská buňka mi dala podporu, stejně jako 3/5 regionální rady. Překvapilo mě, že ještě před dvěma měsíci Petr Bendl hlasoval v RR proti mému odvolání a včera, kdy RR jednala a opět mi vyslovila podporu, byl celý den nedostupný. Během toho dne Petr Bendl pravděpodobně nabídku přijal. Mrzí mě, že Petr Bendl nenašel odvahu a dost slušnosti mi zavolat, že opět změnil názor, že mě jako ministra nadále nepodporuje a že si moje místo bere sám. Hlas dám Petru Tluchořovi. Děkuji všem za dotazy a přeji českému zemědělství a potravinářství, ať se mu daří v příštích letech alespoň tak, jako letos.