Na první pohled připomínají výjev z budovatelského obrazu padesátých let. Od hlavy až k patám černě umazaná dvojice mladých mužů tlačí do kopce vozík plně naložený jakousi tmavou blátivou hmotou, na obzoru za nimi se točí kolo těžní věže.

"Rubeme tady uhelný kal, doma s ním topíme. Chodí ho sem takhle kopat všichni ze vsi," vysvětluje ustrašeně jeden z dvojice. Vjezd k odkališti, rozlehlé nádrži s usazeným uhelným prachem, která leží mezi Dolem ČSA a hornickou vesnicí Doubrava, je totiž zahrazen závorou se zákazem vstupu. Oba dobře vědí, že kal, který v dálce těží loď se sacím bagrem dolu, vlastně kradou.

Doubrava je svérázné místo. V obci mezi Karvinou a Orlovou se kocovina z úpadku bývalých havířských měst zdá tíživější než jinde.

Kdysi o ní napsal báseň Petr Bezruč, v sedmdesátých letech byla městysem, kde žilo šest tisíc lidí s vysokými hornickými platy. Sloužila tu na socialistické poměry rozvinutá síť obchodů, služeb, nechyběl hotel, železniční nádraží. Dnes zbyla z obyvatel pětina a většina z nich musí vystačit s minimálními příjmy. Obec má navíc s téměř 12 procenty největší nezaměstnanost v okrese. Lidé tady proto mají pocit, že zůstali všemi opuštění.

"V Praze, Brně, Plzni firmy přibírají, nabízejí platy 30 tisíc. Tady když seženete práci za 15, tak jste rádi. Lidi už nebaví poslouchat o průměrném platu, který nikdo nemá, koukat na reklamy nabízející dovolenou, na kterou nevyděláte, poslouchat, že někdo investuje úspory do zlata. Tady se žije z ruky do huby," říká místní řezník Michal Kovařík.

Výsledky voleb tomu odpovídají. V roce 2013 je v obci vyhráli komunisté s více než 31 procenty hlasů, nyní získalo 42 procent Babišovo ANO a skoro 18 Okamurova SPD.

A Miloš Zeman dostal v Doubravě v roce 2013 ve druhém kole prezidentských voleb rekordních více než 86 procent.

Lidé, kterým blízké těžní věže stále připomínají staré časy, přitom tvrdí, že je politika nezajímá. "Nevíme, netušíme, kdo kandiduje. Máme jiné starosti," odseknou udýchaní a umounění mladíci na dotaz, koho budou volit v nastávajících volbách.

Takových odpovědí je tady nejvíc. "Nevíme. Nezajímá. Všechno je to verbež. Nikdo nám nepomůže. Jedno jestli Pavel, nebo Havel," říkají zamračeně místní.

Variant zklamání a odevzdanosti se tu vyskytuje nespočet. "O volbách, prezidentských ani parlamentních, tady chlapi vůbec nemluví. Furt dokola o práci, o svých problémech," říká majitelka restaurace Národní dům a zároveň servírka Ildiko Stablová. "Ani na fotbal se nedívají, natož na zprávy," ukazuje na vypnutou televizní obrazovku.

O jednom jméně ale štamgasti přece jen hovoří jinak. "Zeman je lidový, má v paži ty chytráky, co rozkradli republiku," prozradí bývalý horník Oldřich Hofstätter, koho bude volit v nynějších prezidentských volbách. Jeho společník, také hornický důchodce Miroslav Válek, se rozmluví až po pár minutách mlčení. "Hlavně tam napište, že nechceme euro. A to Zeman také nechce, i proto ho budeme volit," zavolá nakonec na celou hospodu. Je znát, že podobný politický projev je tu výjimečný. "Ale Mirečku, nech toho a pojď zase bumbat," okřikne ho mateřsky servírka a přináší mu další pivo.

Velká část obyvatel Doubravy žije v jediné havířské kolonii, která tu zbyla. Ostatní byly kvůli poddolování, zaplavení území i úpadku hornictví postupně zbořeny a lidé vystěhováni na sídliště v blízké Karviné nebo Orlové.

Tu poslední tvoří takzvané finské domky, v padesátých letech zbudované dřevěné chaty, které ale mají ke skandinávskému standardu bydlení daleko. Asi tak jako dnešní stav Doubravy k časům, kdy v ní vládl šlechtický rod Mattencloitů, po kterých tu zůstal dnes zdevastovaný barokní zámek.

Ani lidé z "finské" čtvrti ale většinou nedají na současného prezidenta dopustit.

"On je nejrozumnější, ví, o co jde, je chytrý," říká například kadeřnice na mateřské dovolené Martina Pěčonková. Podobně oprýskaných domů jako ten, z jehož okna mladá žena hrdě ukazuje svého rok a půl starého syna Ondřeje, je tu většina.

Nová okna a nátěr jsou vzácnost, některá stísněná prostranství u domků připomínají černé skládky. Vyniká vrak Fiatu 500 mezi jednou ze zborcených kůlen a výběhem pro slepice. 

Čerstvě vyučený zedník Daniel Ferenc tudy táhne káru s jakýmsi šrotem. Otázka na volby ho udiví. "Mně ještě není osmnáct, bude mi až v prosinci, já nevolím," kroutí hlavou. Když se dozví, že prezidentské volby budou až v lednu, takže k urně může, zdá se potěšený. "Tak to budu volit pana prezidenta, byl dobrý, za něj se neztratily žádné peníze, nebyly takové úniky jako dřív," říká. Jaké úniky myslí, však vysvětlit nedokáže.

Vášnivou Zemanovou zastánkyní je Margita Pešková, která žije s manželem v jednom z mála domů s novou fasádou. "Každý ho ponižuje, vysmívají se mu kvůli zdraví. Ale on přece špatný není, myslí na všechno, a co na srdci, to na jazyku. To se mi líbí," říká.

Hasič Martin Kučera připomíná další vlastnost, kterou současný prezident v Doubravě boduje. "Má jasné názory a nerozklepe se z Bruselu. Češi vědí, že se za ně postaví. To si u jiných kandidátů nejsem jistý. Proto ho budu volit," říká.

Na Zemanovu schopnost přesvědčit lidi, že se na něj mohou spolehnout, poukazuje i starosta Pavel Krsek z ČSSD. "U nás je hodně prostých lidí bez vzdělání a jeho berou. Mají pocit, že za republiku bojuje, brání ji proti přílivu uprchlíků a nepodléhá unii. Oceňují ale i to, že je zadobře s Babišem, který tady má velkou podporu," řekl.

Fakt, že právě Zeman byl předsedou vlády v době, kdy se v OKD odehrály první podezřelé transakce a podnik ovládli uhlobaroni Petr Otava, Viktor Koláček a Jan Przybyla, nehraje roli. Přitom rozpad OKD je věc, kterou tady lidé politikům vyčítají nejčastěji.

Z 31 obyvatel vsi oslovených v anketě HN chce dát hlas Zemanovi 18, čtyři lidé nebudou volit, čtyři byli nerozhodnutí. Další čtyři preferují Jiřího Drahoše, který je podle starosty v obci v oblibě jasně na druhém místě. Řada lidí se podle Krska právě mezi Zemanem a Drahošem rozhoduje. "Jak se tady v nářečí říká, on je synek tu stela (odsud), z nedalekého Jablunkova, vědec, chytrý, reprezentativní, řada lidí mi říkala, že o něm přemýšlí," řekl Krsek, který sám volbu Drahoše zvažuje.

Zeman má ale i v Doubravě své odpůrce. "Je zdravotně špatný, leze do zadku Rusům, má hodně slovních přehmatů, které Západ sleduje," míní řezník Kovařík, který se chystá volit Michala Horáčka.

O tom, že kritický duch Doubravu zcela neopustil, svědčí i úvaha, se kterou přišel na stránkách posledního obecního zpravodaje místní farář Marcel Puvák.

"Čeká se, až přijde NĚKDO. Ale kde by se vzal? A tak se dějiny protlačují skrze průměrné a podprůměrné představitele − námi volené. Tak na to prosím pamatujme, až půjdeme volit prezidenta," píše duchovní v textu s nestranným titulkem Volím Desatero.