Farma při nemocnici Mayo Clinic, modifikovaná prasatMalou místnost bez oken ozařuje jen umělé světlo. Na kraji leží spokojeně velká prasnice, kolem se batolí selata. Do vzhledu klasického vepřína má však místnost hodně daleko.

Vítejte na farmě geneticky modifikovaných prasat. Právě obědvají,“ ukazuje sympatická Sarah na monitor, který sleduje on – line zvířata uvnitř místností.

Tahle farma v minnesotském Rochesteru v USA patří jedné z nejlepších nemocnic světa – Mayo Clinic.

Výzkum jako sci - fi

Stopadesát vyšlechtěných prasat se zde v přísné karanténě nechová pro maso, ale pouze pro orgány. Ty jsou totiž funkcí a vlastnostmi velmi blízké člověku.

Nepřehlédněte

Zabýváme se výzkumem takzvaných xenotransplantací, tedy přenosu orgánů z jednoho živočišného druhu na jiný. Zatím jsme byli schopni úspěšně transplantovat prasečí srdce paviánovi. Když budeme mít dobré výsledky, mohly by se podobné transplantace prasečích srdcí, jater, slinivky či ledvin dělat běžně i u člověka,“ vysvětluje profesor Christopher McGregor, který má výzkum v Mayo Clinic na starosti.

V jeho týmu pracují na špičkovém výzkumu, který připomíná spíše sci – fi, i čeští lékaři.

Přísná pravidla na farmě

„Sbírají zde zkušenosti, protože podobné animální centrum vybudujeme do několika let v Brně v rámci Mezinárodního centra klinického výzkumu ICRC. Od Mayo Clinic dostaneme výzkumné know - how,“ říká kardiolog Tomáš Kára, který má projekt ICRC na starosti.

Přímo k prasatům se na farmě dostanou jen její zaměstnanci. „Pravidleně je sprchujeme, chodíme k nim v rouškách, rukavicích a pláštích. Nemohou také jíst cokoliv. Většinou to je vegetariánská strava, kterou ještě upravujeme,“ popisuje Sarah, která je výzkumném týmu už několik let. Sarah, farma při nemocnice Mayo ClinicFarma je svět sám pro sebe: má vlastní vodu, upravenou přes několik filtrů, vlastní „vyčištěný“ vzduch a zásoby paliva, které udržují rozsáhlý komplex laboratoří a prasečích kotců vchodu. Teplotu v kotcích hlídá centrální počítač.

Přísná pravidla čištění vody i vzduchu musíme dodržovat. Prasata a jejich orgány nesmí být ničím napadeny, hlavně žádnými infekcemi ani viry. Jinak by se transplantace nezdařily a lidské či opičí tělo by transplantovaný orgán nepřijalo. Proto celý život žijí jen uvnitř farmy,“ říká Sarah.

Striktní pravidla mají i samotní zaměstnanci: pokud jsou jen trochu nachlazeni, musí si vzít dovolenou a do práce nechodit, aby prasata nenakazila.

Centrum za 80 milionů dolarů

Transplantace orgánů od jiných živočišných druhů je velkou nadějí pro pacienty. Nemáme dostatek dárců, ten poměr dárce a čekatel je už dnes jedna ku stu a v budoucnu se to ještě zvýší. Proto je výzkum tak důležitý a budeme se na něm v příštím roce s Mayo Clinic podílet,“ podotýká koordinátor projektu ICRC v Česku.

Vybudovat farmu u nás ale není levné, v Rochesteru to stálo 80 milionů dolarů. My bychom na to chtěli hledat peníze z evropských strukturálních fondů.“

Prozatím by se Češi podíleli na vývoji špičkové technologie, která umožňuje získat biologické náhrady lidských orgánů.

"Například ji můžeme využít pro transplantaci jednotlivých buněk slinivky břišní, které produkují inzulín na nemocnou slinivku. Ta začne fungovat správně a v tom případě budeme moci tuhle metodu využít pro léčbu některých forem cukrovky,“ dodává Kára.Sarah, farma při nemocnice Mayo Clinic