Druhý den summitu EU - 9. března


Summit_EU_politici2.jpg

KONEC SUMMITU

(13:40)
Shrnující slovo českého premiéra Mirka Topolánka
Premiér Mirek Topolánek označil závěr summitu EU za úspěch pro Českou republiku. „Hlavně díky našim iniciativám se nám podařilo problém vyřešit. Ráno jsme se sešli s Merkelovou, Barrosem a zástupci V4 a dospěli jsme k tomu, co nám umožnilo nevetovat to,“ řekl. Podle jeho slov se česká delegace v Bruselu zasloužila o následující:

-         v pasáži o vzdělávání doplněno zkvalitnění odborného a vysokoškolského vzdělání

-         energetika – aktualizace energetického přehledu již v roce 2009

-         Komise bude zpracovávat nabídky a poptávky na trhu s elektřinou

-         mapování stavu infrastruktury na východ (ropovody, plynovody)

-         obnovitelné zdroje – 20 procent pod podmínkou zohlednění zemí podle výchozích stavů v jednotlivých státech


Topolánek dále uvedl, že předseda Evropské komise José Manuel Barroso potvrdil formulaci, že členské státy musí souhlasit s návrhem Komise v oblasti obnovitelných zdrojů.


Premiér závěrem zdůraznil, že se podařilo v Bruselu otevřít dveře k pražskému fóru, kde by se mělo v rámci Evropy na vysoké úrovni diskutovat o jaderné energetice. „Budeme usilovat i nadále o to, aby se fórum konalo v Praze,“ dodal.

K Berlínské deklaraci řekl Topolánek jen stručně, že první spis „jsme ještě nedostali, snad v průběhu následujících dnů či týdnů“. Doufá však, že bude upotřeben jen k oslavě 50 let EU. „Snad Německo nezklame naše očekávání,“ uzavřel.


(13:20)
Shrnující slovo německé kancléřky Merkelovémerkelova_barroso_250x150.jpg
Německá kancléřka Angela Merkelová na závěrečné tiskové konferenci oznámila, že představitelé členských zemí Evropské unie přijali úplný svazek závazných opatření vedoucích ke společné energetické politice EU a společnému boji proti klimatickým změnám. Uvedla tento krok evropských zemí jako příklad pro ostatní svět. Kancléřka, která dva dny předsedala summitu EU, řekla, že rozhodnutí přijatá 27 členskými státy, včetně velice diskutovaného opatření v oblasti obnovitelných zdrojů energie, byla velice náročná. "Osobně jsem velice spokojená a šťastná, že bylo možné otevřít dveře do další dimenze evropské spolupráce zrovna v době, které se tak týká oblast energetiky a boje s klimatickými změnami," řekla Merkelová.

(12:50)
Sledujeme závěrečné tiskové konference.

(12:40)
Zástupci členských zemí dospěli k dohodě
Členské státy Evropské unie se dohodly na zvýšení podílu využívání obnovitelných energetických zdrojů do roku 2020 na plánovaných 20 procent.

(12:00)
/Od našich zpravodajů/
Necelých dvě stě metrů od budovy Evropské rady v Bruselu začala demonstrace proti jaderné energetice, kterou se řada členských zemí EU snaží na summitu prosadit. Podle odhadu našich zpravodajů kontroluje zdejší policie zhruba dvě stě lidí skandujících hesla proti jádru i proti konkrétním politikům. Mezi demonstranty se nacházejí také čeští zástupci z Hnutí Duha. demo0.jpg

FOTO z demonstrace proti jádru

Účastníci demonstrace se kvůli nepřízni počasí po několika minutách rozešli. Své pozice drží jen Češi z Hnutí Duha. Naši zpravodajové zaznamenali z malého hloučku demonstrantů hesla "padesát let jaderné energie bylo až moc", nebo "je levnější jaderná energie? nesmysl".

(11:30)
/Zpráva z ČR/
Hnutí Duha se nebojí čisté energie jako Topolánek
Obavy českého premiéra Mirka Topolánka týkající se „dvacetiprocentního“ návrhu EU na čerpání energie z obnovitelných zdrojů jsou podle Hnutí Duha neopodstatněné. Vedoucí programu Energie v Hnutí Duha Pavel Holub tvrdí, že „si premiér a ministr průmyslu evidentně špatně prostudovali návrh, o kterém jednají“. Dodal, že navržených dvacet procent platí pro celou Evropskou unii, ne pro Českou republiku. Holub dodal, že podíly se budou pro jednotlivé země vypočítávat podle jejich domácích možností. Uvedl příklad spojený se současnou legislativou zaměřenou na elektřinu, která požaduje 21 procent v EU, přičemž na Českou republiku připadá jen osm procent.


(08:00)
Jednání politických představitelů členských států Evropské unie prvního dne summitu v Bruselu nevyústilo v dohodu ve sporné otázce Jak na snižování emisí skleníkových plynů? Proti sobě se postavily dvě strany - jedna se oháněla slovíčkem "závazně", tedy přesně danou hodnotu snížení emisí CO2 do roku 2020, druhá proti přesné formulaci protestovala. Řešením by podle současného návrhu Německa mohlo být rozlišení povinnosti snižování emisí na základě národních specifik, což by mohl být recept na úspěšný postup v dnešním vyjednávání. Včera totiž strana odpůrců závazného podílu obnovitelných zdrojů na energetické spotřebě, včetně České republiky, Slovenska a Francie, naznačila, že by se řešení problematické oblasti energetické politiky EU mohlo ubírat právě tímto směrem. Rozhodne se dnes.

----
První den summitu EU - 8. března

EXKLUZIVNĚ od našich zpravodajů

(22:00)
Summit EU: Dohody o snižování emisí nebylo dosaženo

merkelova_barroso_summit_250x150.jpgZpravodajové iHNed.cz zjistili, že původní zpráva o celkové dohodě o emisích, kterou vydalo Švédsko, byla nepravdivá. Tato země se podle jejich zjištění snažila svým prohlášením manipulovat s ještě nerozhodnutými státy.


 
Fotogalerie ze summitu Evropské unie

(16:00)
Ze summitu EU: Topolánek o důvěryhodnosti Unie

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso považuje schopnost dohodnout se na summitu v klíčových otázkách summit_delegace_CR.jpgEvropské unie za test důvěryhodnosti evropského společenství před občany Unie. Pokud se podle něho všech 27 členských zemí sjednotí, Evropská unie může efektivně dojít k vytyčenému cíli.




(13:00)
Ze summitu EU: Merkelová neuznala „jádro“ za obnovitelný zdroj

Pötteringův úvodní projev zahájil summit
Předseda Evropského parlamentu Pöttering připomněl, že některé země (konkrétně nejmenoval) se změnou vlády mění rovněž svůj postoj k euroústavě a mění své závazky vůči dokumentu. Řekl také, že by měla být podstata z původní euroústavy zachována. Podle Topolánka, jehož názor v rozhovoru publikoval týdeník European Voice, by neměla Berlínská deklarace sloužit jako odrazový můstek k dalšímu jednání o evropském dokumentu. „Berlínská deklarace je dokument sloužící k připomenutí a oslavě, je to jiný literární žánr. Neměl by mít politické ambice," uvedl.

Obrazem: Tisková konference Hanse-Gerta Pötteringa

Výzvy pro Evropskou unii
Boj proti klimatickým změnám a takzvaná Berlínská deklarace jsou hlavními body summitu Evropské unie, který byl zahájen 8. března 2007 v Bruselu. Zatímco k odvrácení nebo zpomalení klimatických změn by měla pomoci shoda premiérů a ministrů na nástrojích, které povedou ke snížení emisí skleníkových plynů a zvýšení podílu obnovitelných zdrojů na energetické produkci, v Berlínské deklaraci se státy spíše budou snažit vyzdvihnout úspěchy EU v posledních 50. letech.

Aktuální problematické otázky Evropské unie

ČR na summitu nepodpoří řadu cílů Evropské unie

----

Dvoudenní summit Evropské unie (8. - 9. března) v Bruselu

/Naši zpravodajové jako novinářský doprovod české delegace exkluzivně pro vás/


Program summitu:

  • Lisabonská strategie pro růst a zaměstnanost
  • Zvyšování regulace
  • Jaderná energetika a ochrana klimatu
  • Zahraniční vztahy


summitEU_250x150.jpg

Českou republiku na summitu EU zastupují premiér Mirek Topolánek, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a ministr financí Miroslav Kalousek.


 

Exkluzivní informace ze summitu EU pro vás připravili zpravodajové redakce iHNed.cz ve spolupráci se zahraničním dopisovatelem Hospodářských novin Radkem Honzákem.