pakistan-danska-ambasada__192x128_.jpgSilná exploze dnes otřásla pákistánskou metropolí Islámábádem. K výbuchu došlo před budovou dánského velvyslanectví a podle BBC je na místě osm mrtvých. Nejméně dvacet lidí bylo zraněno, 15 z nich je v ohrožení života.

Podle dánského ministerstva zahraničí byl zabit i jeden pákistánský zaměstnanec ambasády a tři další byli zraněni.

Zatím není zřejmé, kdo nese za útok odpovědnost. Pákistánské militantní skupiny včetně Talibanu nedávno uzavřely s vládou příměří.

Při útoku bylo poničeno několik vozidel zaparkovaných před budovou. Z policejních informací vyplývá, že explozi pravděpodobně způsobilo auto naložené výbušninami. 

Dvě přilehlé budovy exploze zničila a po výbuchu na ulici zůstal hluboký kráter. Podle očitých svědků tlaková vlna rozbila okna v celé čtvrti a ulici zahalil oblak dýmu.

Dánská ambasáda se sice nachází mimo diplomatickou čtvrť, ale bezpečnostní opatření kolem ní byla zvýšená kvůli napětí kolem prorokových karikatur. Z toho důvodu už dříve velvyslanectví opustila většina dánských pracovníků.

Čtěte také

dansko-ambasada-exploze__192x128_.jpgKrátce po explozi u ambasády svolala dánská vláda mimořádnou schůzku. Podle dánského ministra zahraničí Pera Stiga Möllera je útok "absolutně nepřijatelný" a je zaměřen na vážné narušení a poškození vztahů mezi oběma zeměmi.

Dánské ministerstvo zahraničí zároveň oznámilo, že všem občanům Dánska doporučuje odložit cesty do Pákistánu.

Dánsko zaznamenalo vlnu výhrůžek a ocitlo se mezi hlavními terči muslimských protestů poté, co list Jyllands-Posten zveřejnil v roce 2005 kontroverzní karikatury proroka Mohammeda včetně známého obrázku, na němž je prorok zobrazen s turbanem ve tvaru bomby.

Už v rámci předloňských protestů byly napadeny a zapáleny dánské ambasády v Bejrútu, Damašku či Teheránu.

Na konci dubna byla kvůli "aktuální bezpečnostní situaci" pozastavena činnost dánských velvyslanectví v Afghánistánu a Alžírsku, úřady a jejich pracovníci se přestěhovali na utajená místa.

Související